2-plans parhus i Playa Flamenca, Orihuela Costa
2-plans parhus i Playa Flamenca, Orihuela Costa. 2-plans parhus bestående av hall, vardagsrum, fullt utrustat kök, tre sovrum och två badrum. Terrass och balkong, samt takterrass. Gemensam pool och trädgård i området. Kontakta oss för att köpa hus på Costa Blanca. Vi har ett stort utbud av hus och lägenheter över hela Costa Blanca.
Interiör
- Antal rum:
- 4 rum varav 3 sovrum
- Boarea
- 129 m2
- Rumsbeskrivning
- 2-plans parhus bestående av hall, vardagsrum, fullt utrustat kök, tre sovrum och två badrum. Terrass och balkong. samt takterrass.
- Kök
- Fullt utrustat kök.
- Badrum
- Två badrum.
Byggnad
- Byggnadstyp
- Parhus 2-plan
- Byggnadsår
- 1999
- Uppvärmning
- El
- Ventilation
- A/C
- Energideklaration
- Nej
- Byggnadssätt
- Grundläggning: Betongplatta
Grundmur: Betongsten
Stomme: Betong
Fasad: Puts
Fönster: 2-glas isolerglas
Bjälklag: Betong
Tak: Tegel
Utv. plåtarbete: Lackerad plåt
- Övrigt
- 2-plans parhus i Playa Flamenca, Orihuela Costa. 2-plans parhus bestående av hall, vardagsrum, fullt utrustat kök, tre sovrum och två badrum. Terrass och balkong, samt takterrass. Gemensam pool och trädgård i området.
Allmänt om fastigheten
- Tomt
-
Areal: 47 m2
Typ: Liten trädgård och terrass - Tomtbeskrivning
- Terrass samt balkong.
- Vatten/avlopp
- Kommunalt vatten och avlopp.
- Servitut etc.
- Fastighetsskatt (IBI) på förfrågan.
Gemensam pool och trädgård i området. - Fastighetsskatt
- På förfrågan.
- Samfällighetsavgift
- På förfrågan.
Närområde
- Allmänt
- Torrevieja är en turistort vars liv kretsar kring havet och saltproduktionen. De två enorma salinerna La Mata y Torrevieja är omgivna av moderna bostadsområden.
Salinerna är förbundna med varandra och utgör idag ett naturreservat. De når ut till havet via La Mata. Saltutvinningen är lika gammal som kristendomen, men hade sin höjdpunkt under 1800-talet. I dag exporteras saltet från Torrevieja till hela världen och den årliga produktionen uppgår till mer än en miljon ton. I Torrevieja hålls den marina traditionen vid liv genom den viktiga handeln i fiskehamnen och Torreviejas kungliga segelklubbs och den internationella båthamnens många kajplatser. I slutet av strandpromenaden finns de två kajerna där fartygen som reste till Kuba med salt och återvände med folksånger, habaneras, brukade lägga till. Sångtraditionen har uppmuntrat till den välbesökta körtävlingen som genomförs i staden varje sommar. - Kommunikation
- Avstånd till flygplats: 35 km
- Närservice
- Avstånd till bekvämligheter: 500 meter.
Avstånd till strand: 1.4 km.
Avstånd till golfbana: 5 km. - Parkering
- Utanför fastigheten.
Parhus
Playa Flamenca, Torrevieja
Costa Blanca
- Pris:
- 149 500 EUR
- Antal rum:
- 4
- Boarea:
- 129 m2
- Tomtarea:
- 47 m2
- Ref.nr
- CCSCI5278