Charmigt nybyggt stenhus till salu i Todi
Charmigt nybyggt stenhus till salu i Todi i provinsen Perugia i efterfrågade regionen Umbrien. I ett underbart landskap i en fantastisk naturpark, inte långt från staden Todi, ligger denna stenvilla, en härlig fastighet i kuperat läge, på en höjd av 500 meter över havet. Kontakta oss för att köpa hus i Umbrien. Vi har ett stort utbud av hus, tomter och lägenheter i Umbrien.
Interiör
- Antal rum:
- 3 rum varav 2 sovrum
- Boarea:
- 90 m2
- Rumsbeskrivning
- 1-plansvilla bestående av; hall, vardagsrum med matplats, kök, två sovrum, två badrum. Terrass och trädgård.
Byggnad
- Byggnadstyp
- 1-plansvilla
- Energideklaration
-
Energiklass:
- Byggnadssätt
- Grundläggning: Betongplatta
Grundmur: Betong
Stomme: Betong
Fasad: Sten
Fönster: 2-glas
Bjälklag: Trä
Tak: Tegel
Utv. plåtarbete: Lackerad plåt
Allmänt om fastigheten
- Tomt
- Areal: 1 300 m2
- Typ:
- Trädgårdstomt
- Vatten/avlopp
- Kommunalt vatten och avlopp.
- Fastighetsskatt
- På förfrågan.
- Samfällighetsavgift
- På förfrågan.
- Samfällighetsregler
- På förfrågan.
Närområde
- Allmänt
- Todi är en stad och kommun i provinsen Perugia i regionen Umbrien. Kommunen hade 16 434 invånare år 2018 och gränsar till kommunerna Acquasparta, Avigliano Umbro, Baschi, Collazzone, Fratta Todina, Gualdo Cattaneo, Marsciano, Massa Martana, Monte Castello di Vibio, Montecchio, Orvieto och San Venanzo.
Todi är med sitt läge ovanför Tiberdalen en av de mest spektakulära bergsstäderna i Umbrien. Från början en etruskisk bosättning följt av en romersk, som har bevarat en medeltida atmosfär, med flera små kyrkor, tre offentliga palats och många rofyllda platser. De flesta besökare kommer för att se Piazza del Popolo, huvudtorget, och den vackra enkla fasaden till stadens Duomo. Den uppfördes på 1200-talet på den plats där det tidigare stått ett romerskt tempel tillägnat Apollo.
Todi är bland annat känt för kyrkan Santa Maria della Consolazione, som är belägen utanför stadens murar. - Närservice
- Todi har restauranger, barer, kaféer, affärer och snabbköp.
Villa
Todi
Umbrien
- Pris:
- 285 000 EUR
- Antal rum:
- 3
- Boarea:
- 90 m2
- Tomtarea:
- 1 300 m2
- Ref.nr
- CCIUV36