Exklusiv pieds dan l'eau-villa till salu i Alassio

Med privat tillgång till havet och stranden, och en förtrollande medelhavspark på 8 700 m2 fylld med gamla tallar, cypresser och palmer, ståtar denna eleganta tidstypiska residens, ursprungligen byggd i slutet av 1930-talet, med oöverträffad charm och prestige. Dess unika kustläge ger direkt tillgång till en avskild strand och en panoramapromenad med hisnande utsikt över ön Gallinara, en pärla i Liguriska havet. Villa Brunati ligger på en privat udde öster om Alassios marina, i ett av Riviera Ligure di Ponentes mest eftertraktade områden. Kontakta oss för att köpa hus i Ligurien. Vi har ett stort utbud av hus, lägenheter och tomter i Ligurien.

Interiör

Antal rum:
28 rum varav 11 till 12 sovrum
Boarea:
825 m2
Rumsbeskrivning
Totalt 9 lägenheter och 12 nybyggda små villor.
Kök
11 fullt utrustade kök.
Badrum
12 badrum.

Byggnad

Byggnadstyp
Palats i 4 plan
Uppvärmning
Gas.
Ventilation
Självdrag.
Energideklaration
Nej.
Byggnadssätt
Grundläggning: Betongplatta.
Grundmur: Betong.
Stomme: Tegel.
Fasad: Puts.
Fönster: 1-glasfönster.
Bjälklag: Tegel.
Tak: Tegel.
Utv. plåtarbete: Lackerad plåt.
Övrigt
År 2014 genomgick Villa Brunati en omfattande renovering, där huvudvillan delades in i sju lyxiga lägenheter, medan vaktmästarevillan omvandlades till ytterligare två lägenheter. En samling av 12 nybyggda panoramavillor sträcker sig över hela parken och erbjuder totalt 825 m2 boyta. Fastighetens layout inkluderar nu en "romantisk passeggiata", en slingrande strandpromenad som leder genom parken direkt till stranden, med direkt tillgång till Medelhavet.

Allmänt om fastigheten

Tomt
Areal: 8 700 m2
Tomtbeskrivning
Parktomt.
Vatten/avlopp
Kommunalt vatten och avlopp.
Fastighetsskatt
På förfrågan.
Samfällighetsavgift
På förfrågan.

Närområde

Allmänt
Alassio är en stad och kommun med ca 11 300 fasta invånare i provinsen Savona i nordvästra Italien och cirka 80 km från den franska gränsen. Alassio är känd för sin naturliga skönhet och vackra vyer. Stadens centrum korsas av en liten stensatt gågata som kallas Budello. Staden har fina sandstränder, blått hav och många barer och restauranger vid havet. Alassio har också en pir känd under namnen Molo di Alassio eller "Pontile Bestoso", som erbjuder fin utsikt över staden.Alassio ligger på Riviera di Ponente kusten, och staden har en liten Turist-port (Porticciolo) som heter "Luca Ferrari". Alassio är en kurort på vintern och en populär badort under sommaren och staden har många hotell.Närvaron av det engelska har varit en avgörande faktor i Ligurien historia och i synnerhet ledde till födelsen av kvalitetsturism under 1800-talet och utveckling av städer som Alassio eller Bordighera. Huvudpersonerna i denna historia var framstående familjer och anmärkningsvärda entreprenörer, som Sir Thomas Hanbury, som gett ett så viktigt bidrag till Alassio tillväxt.
Kommunikation
Nice flygplats: 125 km.
San Remo: 68 km.
Närservice
All service finns i Alassio, som restauranger, kaféer,
affärer, post, bank m.m.
Parkering
Parkeringsyta på tomten.

Gillar du detta objektet? Kontakta oss för mer information.

Fält markerade med stjärna * är obligatoriska.

Fastighetsbyrån City & Country Homes hanterar dina personuppgifter enligt Allmänna dataskyddsförordningen och GDPR (General Data Protection Regulation). Information

040-692 87 28

1-familjs friliggande villa

Alassio
Ligurien

Pris:
15 000 000 EUR
Antal rum:
28
Boarea:
825 m2
Tomtarea:
8 700 m2
Ref.nr
CCHIL4V13

Dela

Till toppen