Elegant 4-rums etagelägenhet med härlig trädgård till salu i Imperia
Elegant 4-rums etagelägenhet med härlig trädgård till salu i Imperia. Belägen i ett välanslutet område, elegant och väluppdelad lägenhet till salu. Denna lägenhet har en fantastisk öppen utsikt och en rymlig trädgård och ett bekvämt privat garage. Lägenheten till salu i Imperia har en härlig privat trädgård prydd med Medelhavsaromer, rabatter, dekorativa växter, ett stort lusthus perfekt för uteservering och en badtunna. Internt utmärker sig lägenheten till salu för sin elegans och känsla för detaljer. Ett bekvämt garage fullbordar lägenheten. Kontakta oss för att köpa lägenhet i Ligurien. Vi har ett stort utbud av lägenheter, hus och tomter i Ligurien.
Interiör
- Antal rum:
- 4 rum varav 2 till 3 sovrum
- Boarea:
- 105 m2
- Rumsbeskrivning
- På entréplanet finns entréhall, ett rymligt vardagsrum med TV-del, matsal, fullt utrustat kök, badrum med fönster och arbetsrum som skulle kunna fungera som ett tredje sovrum. Uppför en vacker trappa som leder till sovavdelningen på övervåningen med två sovrum och ytterligare ett badrum med fönster.
- Kök
- Fullt utrustat kök.
- Badrum
- Två badrum.
Lägenhet
- Upplåtelseform
- Ägarlägenhet
- Våningsplan
- 1 av 2, hiss finns
- Allmänt
- Elegant 4-rums etagelägenhet med härlig trädgård till salu i Imperia. Belägen i ett välanslutet område, elegant och väluppdelad lägenhet till salu. Denna lägenhet har en fantastisk öppen utsikt och en rymlig trädgård och ett bekvämt privat garage. Lägenheten till salu i Imperia har en härlig privat trädgård prydd med Medelhavsaromer, rabatter, dekorativa växter, ett stort lusthus perfekt för uteservering och en badtunna. Internt utmärker sig lägenheten till salu för sin elegans och känsla för detaljer. Ett bekvämt garage fullbordar lägenheten.
Byggnad
- Byggnadstyp
- 2-plansvilla
- Uppvärmning
- Gas.
- Ventilation
- Självdrag,
- Energideklaration
-
Energiklass:
- Byggnadssätt
- Fönster: 2-glas isolerglasfönster.
Närområde
- Allmänt
- Imperia har ett gynnsamt läge, huvudort i provinsen och har fått sitt namn av floden Impero, som skiljer Oneglia från Porto Maurizio, två rivaliserande byar, som idag gått samman till en enda kommun. De mest eleganta butikerna i staden finns vid de typiska gatorna i centrum. Längs Marina, längst in i hamnen "Oneglia", med dess gamla fiskarhus och Doria Palace. Den mest attraktiva delen av Imperia är den som sträcker sig på sluttningarna av Kap Berta, en udde i havet, rik på palmer, cypresser och olivträd. På Borgo Peri, under arkaderna på kajen finns fiskaffärer och utmärkta fiskrestauranger. Längs strandpromenaden, smyckad med höga palmer, från den yttersta punkten vid den östra piren är det möjligt att beundra den vackra utsikten över hela bukten vid Imperia och bergen som ligger bakom. Olivmuseet visar hundraåriga historia av olivolja samt dess produktion. Fastklamrad på udden ligger den antika staden Porto Maurizio som består av en härva av gator och vindlande gränder, alla går uppåt. Den medeltida kärnan ger en oöverträffad utsikt över bukten i Imperia och över havet. Framtidens Imperia är bl a den nya marinan, som stod färdig sommaren 2010, ett samarbete mellan kommunen Imperia, och The Imperia Society & Acquamare. Projektet "Porto di Imperia" kommer att skapa 1 400 nya hamnplatser mellan 15 och 90 meter, butiker, restauranger, hotell, bevakade parkeringsplatser, social service och nya stränder.
- Kommunikation
- Nice flygplats: 94 km.
San Remo: 36 km. - Närservice
- Imperia är en pärla på den Italienks rivieran, och erbjuder en rik kulturell och gastronomisk upplevelse. Staden är känd för sin vackra arkitektur, historiska platser och kulturliv, inklusive festivaler och evenemang som hyllar dess arv. Kulinariska entusiaster kommer att njuta av det lokala köket, som innehåller färska skaldjur, olivolja och fina viner. Stadens strategiska läge placerar den bekvämt nära stora flygplatser, med Nice flygplats cirka 90 km bort, vilket gör resor enkelt och tillgängligt.
All service finns i Imperia, som restauranger, kaféer, affärer, post, bank m.m. - Parkering
- Garage.
Lägenhet
Imperia
Ligurien
- Pris:
- 340 000 EUR
- Antal rum:
- 4
- Boarea:
- 105 m2
- Antal sovrum:
- 2
- Ref.nr
- CCHIL6Q07