3-rumslägenhet med 2-rums gästlägenhet i två etage till salu i Bordighera
3-rumslägenhet med 2-rums gästlägenhet i två etage till salu i Bordighera. Belägen i en imponerande större villa, med ett eftertraktat läge nära havet och de viktigaste bekvämligheterna. En fantastisk och mycket ovanlig lägenhet fördelad på två våningar i denna imponerande villa i vacker, privat muromgärdad fastighet. Renoverad till en hög standard, detta är en verkligt exceptionell fastighet med välplanerat boende eftersom golven är förbundna med varandra både med en interna trappa och en intern hiss. Med tillhörande garage. Kontakta oss för att köpa lägenhet i Ligurien. Vi har ett stort utbud av lägenheter, hus och tomter i Ligurien.
Interiör
- Antal rum:
- 5 rum varav 3 sovrum
- Boarea:
- 186 m2
- Rumsbeskrivning
- Bottenvåningen i denna lägenhet till salu i Bordighera, inkluderar en entréhall, ett stort och ljust vardagsrum, ett öppet fullt utrustat kök, en magnifik terrass med gott om plats, två sovrum och två badrum. Övre vvåningen består av en fristående lägenhet som för närvarande används som gästlösning och inkluderar ett vardagsrum med kök, ett sovrum och ett badrum.
- Kök
- Två fullt utrustade kök.
- Badrum
- Tre badrum.
Lägenhet
- Upplåtelseform
- Ägarlägenhet
- Våningsplan
- 2 av 3, hiss finns
- Allmänt
- 3-rumslägenhet med 2-rums gästlägenhet i två etage till salu i Bordighera. Belägen i en imponerande större villa, med ett eftertraktat läge nära havet och de viktigaste bekvämligheterna. En fantastisk och mycket ovanlig lägenhet fördelad på två våningar i denna imponerande villa i vacker, privat muromgärdad fastighet. Renoverad till en hög standard, detta är en verkligt exceptionell fastighet med välplanerat boende eftersom golven är förbundna med varandra både med en interna trappa och en intern hiss. Med tillhörande garage.
Byggnad
- Byggnadstyp
- 3-plansvilla
- Uppvärmning
- Gas.
- Ventilation
- Självdrag.
- Energideklaration
-
Energiklass:
- Byggnadssätt
- Fönster: 2-glas isolerglasfönster.
Närområde
- Allmänt
- Bordighera har ett utmärkt skyddat läge som i norr skyddas av den höga terrängen och i söder breder Medelhavet ut sig, som göra att temperaturen är stabil året runt, med många soltimmar under sommaren. Bordighera är en lugn, vilsam semesterdestination som erbjuder ett varmt välkomnande (hotell, bostadsområden och lägenheter av alla standarder). Orten upptäcktes först av engelska besökare i slutet av 1800-talet. Det är ingen tillfällighet att Bordighera var platsen för Italiens första tennisklubb, som inrättades år 1878 på uppdrag av det brittiska imperiet. År 1888 grundade den engelska forskaren Clarence Bicknell museet i liguriska paleontologi, som nu bär hans namn (i den omfattande kollektionen finns stenskulpturer från Valle delle Meraviglie från sluttningarna av berget Bego). Museet på Via Romana har ett internationellt bibliotek med över 20 000 volymer och International Institute of Ligurian Studies, den drivande kraften bakom kulturlivet i hela regionen. Frankrike var den ursprungliga inspirationskällan för stadsutveckling i Bordighera från 1870 och framåt. Charles Garnier byggde sin villa precis vid kanten av havet, som påverkade stilen på stadens mest exklusiva bostäder för många år framöver.
- Kommunikation
- Nice flygplats: 48 km.
San Remo: 12 km.
- Närservice
- All service finns i Bordighera, som restauranger, kaféer,
affärer, post, bank m.m.
- Parkering
- Med garage.
Lägenhet
Bordighera
Ligurien
- Pris:
- 680 000 EUR
- Antal rum:
- 5
- Boarea:
- 186 m2
- Antal sovrum:
- 3
- Ref.nr
- CCHIL3Q02