Helrenoverat Townhouse med front havsutsikt till salu i Pizzo
Helrenoverat Townhouse med front havsutsikt till salu i Pizzo. Helrenoverat hus med terrass med havsutsikt, beläget i Pizzo Marina. Huset är i två plan. Säljs fullt möblerat och fullt utrustat. Ett bra investeringstillfälle. Kontakta oss för att köpa hus i Kalabrien, Vi har ett stort utbud av hus, lägenheter och tomter i Kalabrien.
Interiör
- Antal rum:
- 4 rum varav 3 sovrum
- Boarea:
- 100 m2
- Rumsbeskrivning
- Våning 1 - Vardagsrum med matsal, fullt utrustat kök, badrum och sovrum med en dubbelsäng.
Våning 2 - Vinden har en fantastisk terrass med en fantastisk havsutsikt. Översta våningen består av två rum.
Larmsystem.
Högkvalitativt kakel.
Varmt/kallt värmesystem.
Byggnad
- Byggnadstyp
- Townhouse i 2 plan
- Energideklaration
- Nej.
- Byggnadssätt
- Grundläggning: Betongplatta
Grundmur: Natursten
Stomme: Tegel
Fasad: Puts
Fönster: 2-glas isolerglas
Bjälklag: Tegel
Tak: Tegel
Utv. plåtarbete: Lackerad plåt
Allmänt om fastigheten
- Tomt
- Areal: 60 m2
- Typ:
- Byggnadsyta
- Vatten/avlopp
- Kommunalt vatten och avlopp.
- Fastighetsskatt
- På förfrågan.
- Samfällighetsavgift
- På förfrågan.
Närområde
- Allmänt
- Pizzo, som ibland kallas Pizzo Calabro, är en kuststad i Kalabrien , södra Italien. Det historiska hjärtat av staden ligger på en udde över havet; nyare bosättningar har spridit sig längs stranden i endera riktningen. Det finns stränder i närheten och Pizzo är både en "lokal" stad och ett känt semestermål. I närheten ligger Tropea, en mer känd turistort vidare längs med Costa degli Dei, översatt gudarnas kust.
Pizzo har två stora turistattraktioner: Chiesetta di Piedigrotta, ett grottkapell på stranden och den berömda Tartufo di Pizzo, en choklad tryffelglass. Pizzo har också ett historiskt slott och ett trevligt centrum, där det finns en turistinformation på Piazza della Repubblica, det stora torget med fin utsiktsplats med underbar utsikt över havet. - Kommunikation
- Några minuters promenad till den berömda Piazzan i Pizzo.
Direkt närhet till nya affärscentrumet i Pizzo.
5 minuters promenad till Pizzo marknad.
25 minuters bilresa till Lamezia internationella flygplats.
Pizzo har en tågstation med tåg som löper längs Costa degli Dei genom Tropea. Tågen går ungefär varje timme. Järnvägsstationen ligger en 20 minuters promenad utanför Pizzo - från Piazza della Repubblica, ner till hamnen och följ sedan kustvägen. Staden har också en annan tågstation för tåglinjen i nord-sydlig riktning, delad med Vibo Valentia, som kallas Vibo Valentia - Pizzo, även denna några kilometer från staden.
I Lamezia Terme finns närmsta flygplats och flygplatsen ligger endast en halvtimmes bilfärd bort och ligger norrut.
Bussar servar också området kring Pizzo inklusive en gratis sommartransfer till Lamezia flygplats och längs med kusten. - Närservice
- På huvudgata Nationale finns det många kaféer, slaktare, bagerier, grönsaksaffärer, fiskaffärer, pizzerior, glassbarer m.m. Vid piazzan och dess närhet finns butiker, restauranger och glasskaféer.
Radhus
Pizzo
Kalabrien
- Pris:
- 160 000 EUR
- Antal rum:
- 4
- Boarea:
- 100 m2
- Tomtarea:
- 60 m2
- Ref.nr
- CCHIKWPRT