Lanthus med 0,7 ha mark med olivträd till salu 2 km från Pianella

Lanthus med 0,7 ha mark med olivträd till salu 2 km från Pianella. Fastigheten ligger cirka 2 km från den vackra historiska staden Pianella. Huset är omgivet av cirka 7 000 m2 mark med olivträd och har vacker utsikt mot bergen. Pianella är känd för sin extra virgin olivolja, utrustad med all service som banker, postkontor, skolor, barer, restauranger, transporter m.m. På bara 15 minuter kör man till Pescaras internationella flygplats, 20 minuter. till kustlinjen och 50 minuter till skidorten Passo Lanciano. Kontakta oss för att köpa hus i Abruzzo. Vi har ett stort utbud av hus, tomter och lägenheter i hela Abruzzo.

Interiör

Antal rum:
5 rum varav 3 sovrum
Boarea:
160 m2
Rumsbeskrivning
Huset är i tre plan. På bottenvåningen finns entréhall, fullt utrustat kök, vardagsrum, sovrum och ett badrum. En invändig trappa leder upp till vindsvåningen med två sovrum och ett badrum. Bottenvåningen nås utifrån och används för närvarande som förråd.

Byggnad

Byggnadstyp
2-plans lanthus med vindsvåning
Byggnadsår
1980
Energideklaration
Nej.
Byggnadssätt
Grundläggning: Betongplatta
Grundmur: Betong
Stomme: Tegel
Fasad: Tegel
Fönster: 1-glas
Bjälklag: Tegel
Tak: Tegel
Utv. plåtarbete: Lackerad plåt
Övrigt
Huset är anslutet till stadens huvudvattenledning, elen är från huvudvattenledningen, värmesystemet såväl som varmvatten kommer med gas från en underjordisk tank. Huset byggdes år 1980 och är i beboeligt skick, allt är i gott skick, men huset behöver naturligtvis moderniseras.

Allmänt om fastigheten

Tomt
Areal: 7 000 m2
Typ:
Trädgård och mark

Tomtbeskrivning
Med trädgård och olivträd.
Vatten/avlopp
Kommunalt vatten och avlopp.
Fastighetsskatt
På förfrågan.
Samfällighetsavgift
På förfrågan.

Närområde

Allmänt
Pianella är en livlig liten stad med två fraktionier (Cerratina och Castellana) och med flera kvarter (Astignano, Colle Uomini Morti, Collecincero, Santa Scolastica, Santa Maria della Nora , La Grotta, San Desiderio och Villa Micone). Pianella är en ort och kommun i provinsen Pescara i regionen Abruzzo i Italien. Kommunen hade 8 613 invånare år 2018.
Kommunikation
Stranden: 20 km.

Bergen: 42 km.

Pescara flygplats: 15 km.
Närservice
All service med restauranger, affärer, kaféer, barer. snabbköp m.m. finns i Pianella.

Gillar du detta objektet? Kontakta oss för mer information.

Fält markerade med stjärna * är obligatoriska.

Fastighetsbyrån City & Country Homes hanterar dina personuppgifter enligt Allmänna dataskyddsförordningen och GDPR (General Data Protection Regulation). Information

040-692 87 28

Öppna större karta

Villa

Pianella, Pescara
Abruzzo

Pris:
190 000 EUR
Antal rum:
5
Boarea:
160 m2
Tomtarea:
7 000 m2
Ref.nr
CCHAL1225

Dela

Till toppen