Unik byggnad med torn till salu i Coreglia Antelminelli
Unik byggnad med torn till salu i Coreglia Antelminelli. Fastigheter som denna kommer mycket sällan ut på marknaden. Försäljningen av denna fastighet representerar en unik möjlighet att köpa inte bara en fantastisk villa utan också ett stycke italiensk historia. Villan ligger på och är omgiven av den gamla stadsmuren med anor från 1100-talet. Kontakta oss för att köpa hus i Toscana. Vi har ett stort utbud av hus och lägenheter i hela Toscana.
Interiör
- Antal rum:
- 6 rum varav 4 sovrum
- Boarea:
- 200 m2
- Rumsbeskrivning
- Fastigheten består av följande: Villan innehåller: Ingång på bottenvåningen till entréhall, vardagsrum, kök, studio och badrum. Den första våningen består av fyra sovrum, badrum och studio inbyggd i fastighetstornet. Från en separat ingång på bottenvåningen har du tillgång till ytterligare kök, vardagsrum och badrum. Många av rummen har originalfresker, cottoplattor på golvet och synliga kastanjebjälkar i taket. Trädgården är stor, väl anlagd och med gott om plats att koppla av. Utanför muren finns ytterligare 5 500 m2 mark, inklusive en olivlund, som också tillhör villan. På tomten finns vidare följande: Limonia (lagring av citrusväxter), taverna bestående av kök och vardagsrum, en gammal metato (kastanjetorkhus), tornet och fyra stora källare, varav en rymmer fyren och den andra teknik. Det finns också ett charmigt gammalt badhus på tomten – fortfarande med det ursprungliga badkaret uthugget ur ett marmorblock. En stående pool håller för närvarande på att installeras. Det finns centralvärme med gas.
Byggnad
- Byggnadstyp
- 2-planshus med källare
- Energideklaration
-
Energiklass:
- Byggnadssätt
- Grundläggning: Källare
Stomme: Sten
Fasad: Puts
Bjälklag: Trä
Tak: Tegel
Utv. plåtarbete: Lackerad plåt
Övriga byggnader
Uthus.
Allmänt om fastigheten
- Tomt
- Areal: 5 500 m2
- Typ:
- Trädgård och mark
- Tomtbeskrivning
- Trädgården är stor, väl anlagd och med gott om plats att koppla av. Utanför muren finns ytterligare 5 500 m2 mark, inklusive en olivlund, som också tillhör villan. På tomten finns vidare följande: Limonia (lagring av citrusväxter), taverna bestående av kök och vardagsrum, en gammal metato (kastanjetorkhus), tornet och fyra stora källare, varav en rymmer fyren och den andra teknik. Det finns också ett charmigt gammalt badhus på tomten – fortfarande med det ursprungliga badkaret uthugget ur ett marmorblock. En stående pool håller för närvarande på att installeras.
- Vatten/avlopp
- Kommunalt vatten och avlopp.
- Fastighetsskatt
- På förfrågan.
- Samfällighetsavgift
- På förfrågan.
- Samfällighetsregler
- På förfrågan.
Närområde
- Allmänt
- Coreglia Antelminelli är en stad i provinsen Lucca, Toscana, som ligger cirka 70 kilometer nordväst om Florens och cirka 25 kilometer norr om Lucca. Det gränsar till följande kommuner: Abetone Cutigliano, Bagni di Lucca, Barga, Borgo a Mozzano, Fiumalbo, Gallicano, Pievepelago. Huvudattraktioner: San Martino-kyrkan, Sankt Petrus och Pauls kyrka och Santa Maria Assuntas kyrka.
- Kommunikation
- Barga: 15 km.
Bagni di Lucca: 15 km.
Lucca: 37 km (40 minuter.
Pisa: 51 km (1 timme).
Abetone (skidåkning): 52 km (1 timme.
Viareggio (kusten): 58 km (1 timme 10 minuter). - Närservice
- Coreglia Antelminelli har ett antal butiker, restauranger och kaféer.
Villa
Coreglia Antelminelli
Toscana
- Pris:
- 900 000 EUR
- Antal rum:
- 6
- Boarea:
- 200 m2
- Tomtarea:
- 5 500 m2
- Ref.nr
- CCHTT0810

